Už šestý rok vyrábí Radomír Tichý (Univerzita Hradec Králové) se svým týmem kolegů z Archeoparku pravěku Všestary repliky kamenných broušených nástrojů z mladší doby kamenné. Letos je začali i používat.
Naše společnost jim do projektu darovala tři stromy.
Cílem bylo ověřit účinnost třinácti kamenných seker vyrobených z metabazitu typu Jizerské hory. Problém nastal přdevším u seker s vrtaným otvorem, kam bylo zasazeno topůrko z lískových prutů, které se v místě nasazení lámaly.
„Z lesa jsme odcházeli se zkušenostmi, co příště uděláme lépe“, řekl Tichý. Jde o řemeslo zapomenuté více než 7 tisíc let. Poznání o sekerách a teslicích z neolitu postupuje pomalu, stejně jako jejich výroba. „Vrtání sekery nepřekračuje rychlost několika málo milimetrů za hodinu“.
Tým z Archeoparku už podobné nástroje používal při stavbě člunu z dubového kmene v loňském roce. Pokácené kmeny budou ytvářet novou expozici Archeoparku Všestary, kterou v rámci přestavby jeho části plánuje Královéhradecký kraj.
Měla by být živá a založená na prezentaci sbírky kamenných nástrojů. „Ty však chceme pochopit a ukázat návštěvníkům cestou archeologického experimentu. Jejich výroba a použití nám dává zcela nový pohled na život lidí v pravěku“, doplnil Tichý.
Naše společnost je hrdá, že se může alespoň trochu podílet na tomto výzkumu.